reiki.jpg

REİKİ NEDİR?

 

Reiki şifa ve ruhsal çalışma tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir öğretidir. Kaynağının Tibet olduğu düşünülmektedir. Oldukça kolay, herkes tarafından öğrenilebilen bir iyileşme, gelişme ve dönüşüm tekniğidir

 

Anlamı Kanji Japonca’sı olan iki kelimeden oluşur. Rei: her yerde varolan – Ki: ruhsal yaşam enerjisi demektir. Tam sözlük anlamı olarak çevirdiğimizde “her yerde varolan ruhsal yaşam enerjisi” demektir.

 

Reiki üstatlarından Bayan Takata “Evrensel yaşam enerjisi “ olarak tercüme etmiştir. Çoğunluğun kabul ettiği tanım budur.

 

Reiki doğası gereği ruhsal bir çalışma olmasına rağmen, hiçbir dine ya da inanca bağlı değildir.

 

Reiki’yi öğrenebilmek kişinin entelektüel kapasitesine bağlı değildir. Hocadan öğrenciye inisiyasyon denilen bir yöntemle kolaylıkla aktarılır. Uzun süren uygulamalar ya da değişik ruh halleri gerektirmez. Kişinin yeteneklerine dayanmayan şifanın saf halidir. Bu yüzden herkes kolaylıkla öğrenebilir. Bir kere öğrenildikten sonra ömür boyu kullanılabilir. Hem kendinize hem başkalarına kullanılabilir olması avantajlarından biridir.

 

Alternatif tıp bilgileri içinde anılmasına rağmen alternatif bir tıp yöntemi değildir. Tıbbi müdahalelerin yerine geçmez. Yardımcı bir yöntemdir. Tedavilerdeki yan tesirleri azaltarak sonuçların olumlu gelişmesine katkıda bulunur. Ağrı ve stresi azaltarak pozitif bir forma girmenizi sağlar. Hiçbir zaman zarar vermez. Uygulanan insanın ihtiyaçlarına göre yarar sağlar.

 

Kullananlar bu enerjiyi bir kanal olarak uyguladıkları için, kullanıcının kişiliği enerjiyi etkilemez.

 

Uygulanan herkeste algılamalar farklı olmasına rağmen ortak bir konusu vardır, o da günlük olarak harcadığınız enerjiyi bedene geri kazandırmaktır. Böylece enerji kaybından kaynaklanan duygusal, zihinsel ve fiziksel olarak oluşacak dengesizlikler engellenir. Bedendeki enerjiyi dengeleyerek rahatlamanızı sağlar. Stresle karşılaştığınız durumlarda pozitif tepkilerinizi arttırır.

 

Reiki uygulamaları iyileşmeyi yumuşak geçişlerle sağlar. Uygulamadan sonra ortalama üç haftalık bir iyileşme süreci vardır. Eğer sonucu görmek için bir tahlil ya da röntgen gerekiyorsa bu süreç dolunca yapılmasında yarar vardır.

 

Bazen uygulamadan sonra bir hızlanma süreci başlayabilir. Böyle zamanlarda ağrılar artabilir. Bu durumda da 24 – 48 saat arası bir dinlenme önerilir.

 

Eğer önemli sağlık sorunları varsa mutlaka tıp tedavisi ile birlikte devam ettirilmelidir.

 

Reiki’yi diğer medikal ve doğal olan tüm yöntemlerle birlikte kullanabilirsiniz.